مقایسه ویدوز XP و Vista با Windows7

جمعه 13 اسفند 1389 ساعت 16:58

مراحل کامل شدن و عرضه ی ویندوز 7 روز به روز کامل تر می شود و اکنون وقت آن رسیده که از جزئیات این سیستم عامل آگاه شویم و ببینیم آیا ویژگیهای جدیدی که پیش از اینها مایکروسافت وعده ی آنها را داده بود تحقق یافته است.
مقدمه 

فهرست عملکرد ویندوز7                               
جهت بررسی عملکرد این سیستم عامل ما Win XP 32bit SP3 را با نسخه ی بحث انگیز و جنجالی Vista 64bit SP2 و نسخه جدید  Win 7 Release Candidate 1 64bit, Build 7100 مقایسه کردیم. حال سئوال اینجاست که چرا نسخه ی 32bit ویندوز XP را انتخاب کردیم؟                                     
توزیع و عرضه ی ویندوز
XP  64bitبه سختی صورت پذیرفت، و از سویی کارایی آن به خوبی نسخه ی 32bit نیست. برای تست سیستم عامل ها از دستگاهی مجهز به پردازنده ی چهار هسته ایی استفاده کردیم. ما هر سه نسخه ی ویندوز را در کامپیوتر نصب کردیم. البته اگر شما می خواهید چنین کاری را انجام دهید حتماً همه ی جوانب کار را درنظر بگیرید. تنظیمات و اجرای برنامه کاملاً ساده است. دربخش مدیریت کامپیوتر برای هر سیستم عامل پارتیشن بندی مناسبی ایجاد کردیم. اگر ویندوز XP قبلاً در سیستم نصب شده، پس DVD ویندوز ویستا یا ویندوز 7 را وارد دستگاه کنید و آنرا در پارتیشن خودش نصب کنید. اگر ویندوز XP به روی سیستم نصب نبود، پس سعی کنید همواره اولین سیستمی که نصب می کنید حتماً ویندوز XP باشد. با هر بار راه اندازی سیستم می توانید یکی از سه سیستم عامل را انتخاب کنید. پیکربندی دستگاه ما به قرار زیر است:

کارت گرافیک:
ATI Radeon 4870 512MB, driver version: 9.6
پردازنده:
Intel Core 2 Quad Q9450 3.00GHz
حافظه ی اصلی: 4
GB DDR2-800 (2 x 2 GB) RAM
مین بورد:                                           
XFX 780i SLI
 
خوب تا اینجا ما سه سیستم عامل را به روی دستگاه نصب کردیم. امتیازبندی سیستم ها را بین 0 تا 10 درنظرگرفتیم که عدد 10 بهترین و عدد 0 بدترین وضعیت را نشان می دهد. مجدداً یادآوری می کنم که نتایج بدست آمده از سیستم ها و نوع
bit بکار رفته کاملاً با هم تفاوت دارند. 

مراحل نصب                             
به هنگام نصب ویندوز XP می توانید به تاریخ ساخت و انتشار آن توجه کنید. پیش زمینه، فونتها و ....همگی قدیمی و یادآورد سیستم عامل سالها پیش است. مدت زمان نصب آن بیش از 20 دقیقه است. البته اگر دستگاه شما ضعیف تر باشد به مراتب بیشتر طول می کشد. برخلاف آن ویندوز ویستا سرعت بیشتری دارد و نسخه ی 64bit آن طی 19 دقیقه نصب می شود. این نسخه به فضای بیشتر و به طبع، به زمان بیشتری نیاز دارد. با این حال می توان نتیجه گرفت که مایکروسافت در برداشتن یک سری گامهای کوچک در زمینه ی کاهش زمان نصب برنامه به موفقیت دست یافته است. این کمپانی با وجود شرایط جدید و قابل درک همچنان خود را به خوبی مطرح کرده است.
مراحل نصب ویندوز 7 تفاوتی با ویستا ندارد. با این وجود مدت زمان نصب آن به 17 دقیقه کاهش یافته است. پس از نصب هر سه ویندوز، می توانید نصب برنامه ها را کمابیش آزاد بگذارید، فقط برخی از درایورهای ویندوز
XP مانند سیستم شبکه، کارت صدا یا HDMI باید بطور دستی نصب شوند. از طرفی در ویندوز ویستا و ویندوز 7 همه ی مراحل نصب به خودی خود اجرا می شود.                           
کاربری هارد دیسک                       
در لپ تاپ های قدیمی فعلاً همان حافظه ی اصلی مورد نیاز برای سیستم عامل بکار برده می شود و لپ تاپهای فعلی حافظه ی اصلی بسیار کمی دارند. بنابراین ما سیستم عامل ها را در حالت idle با تعداد معدودی برنامه ی فعال تست کردیم. از آنجاییکه سیستم عامل ویندوز XP به طور متوسط با مصرف کردن 400MB از فضای حافظه، صرفه جدیی بعمل می آورد، ویندوز ویستا با مصرف بی رویه ی خود 1.3GB از فضای حافظه را به خود اختصاص می دهد و در نهایت ویندوز 7 معادل 1.0GB فضای حافظه را مصرف می کند که حدفاصل بین XP و ویستا است. حال چنین تقسیم بندیی برای کاربران نت بوک ها و دارندگان لپ تاپهای قدیمی تر چه معنایی دارد؟ از آنجاییکه 1GB حافظه برای ویندوز XP کاملاً مناسب است، باید حداقل 2GB حافظه برای ویندوز ویستا درنظر بگیریم. از سویی، حداقل حافظه برای ویندوز7 1.5GB می باشد. بمنظور جلوگیری از بروز هر گونه مشکلات، می بایست 3GB حافظه برای ویستا و 2GB حافظه برای ویندوز 7 وجود داشته باشد. پس کاربرانی که سیستم آنها مجهز به حافظه ی 1 گیگ است، بهتر است با ویندوز XP کار کنند. بعلاوه، نه فقط ویندوز ویستا بلکه ویندوز 7 نیز به پردازنده دو هسته ایی نیاز دارد تا بتواند عملکرد خوب و روانی را ارائه دهد و بتواند افکتهای گرافیکی روان و زیبایی را نمایش دهد. اکنون وقت آن است که ظرفیت هارد دیسک سیستم عامل های مختلف را به هم مقایسه کنیم. ویندوز XP می تواند با هارد 8GB کار کند، ویندوز7 به هارد 18GB نیاز دارد. از طرفی برای ویندوز ویستا باید هارد 23GB درنظربگیریم. بدین معنا که برای پارتیشن بندی ویندوز XP 32bit به حداقل 10 گیگ ( بهتر است حداقل 15 گیگ) حافظه نیاز داریم، بعلاوه پارتیشن ویندوز7 64bit حداقل 20 گیگ حافظه ( بهتر است حداقل 25 گیگ) و ویندوز ویستا 64bit حداقل 25 گیگ حافظه ( یا حداقل 30 گیگ) مصرف می کند. 

سرعت                                       
یکی از عمده ترین و مهمترین ملاک یک سیستم عامل سرعت آن است. در این زمینه از بین سیستم عامل های مختلف دو سیستم عامل ویندوز
XP و Win7 به موفقیت چشمگیری دست یافته اند. در حالیکه ویندوز ویستا پس از 60 ثانیه راه اندازی می شود، ویندوز7 در عرض 50 ثانیه شروع به کار می کند. این در حالیست که با نصب ویندوز XP دسکتاپ سیستم پس از 40 ثانیه ظاهر می شود. پس از اینکه صفحه ی راه اندازی ویندوز starting windows به روی صفحه دیده شد، برنامه های ویندوز7 و XP که تقریباً شبیه هم هستند برای اجرا آماده می شوند، درحالیکه به نظر می رسد برای شروع به کار ویندوز ویستا و برنامه های آن زمان بیشتری موردنیاز است. در زمینه ی اجرای بازی این سه سیستم عامل ظاهراً شبیه هم عمل می کنند. بمنظور آگاهی از پیشرفتهای تکنیکی گوناگون و متنوع، که توسط کمپانی مایکروسافت ارائه شده، نظیر بهترین کاربر چند هسته ی پردازنده، تستهای مختلفی اجرا شده است که در ادامه ی همین متن به آنها اشاره می کنیم.                                                      
                                                 Cinebench R10
با اجرای تست
Cinebench R10 به روی ویندوز 32bit XP این سیستم عامل برای رندرکردن یک تصویر با پردازنده تک هسته ایی 3312 امتیاز، با پردازنده چندهسته ایی 11640 امتیاز و با فناوری OpenGL 7556 امتیاز کسب کرد. ویندوز ویستا و ویندوز7 برای رندرکردن همان تصویر با پردازنده ی تک هسته ایی به ترتیب 3286 و 3302 امتیاز گرفتند، در رندرکردن تصاویر با پردازنده چند هسته ایی؛ ویندوز ویستا 11598 امتیاز و ویندوز 7 امتیازی معادل 11685 کسب کرد، همچنین با فناوری OpenGL ویستا 7208 امتیاز گرفت و ویندوز7 موفق به دریافت 7262 امتیاز شد. همانطور که می بینید ویندوز XP در رندرکردن تصاویر با فناوری OpenGL بالاترین امتیاز را کسب کرده که جای بسی تعجب است. در این تست ما دو سیستم عامل ویندوز ویستا و ویندوز7 را در تست 64bit Cinebench مقایسه کردیم که با تغییرات چشمگیری مواجه شدیم. این تغییرات بین نسخه ی 32bit و 64bit نمایان شد و حاکی از آن است در نسخه 64bit تست Cinebench عملکرد بهتری از خود نشان داد. بنابراین هنگام رندرکردن تصاویر با پردازنده تک هسته ایی ویندوز ویستا و ویندوز 7 به ترتیب 3673 و 3707 امتیاز کسب کردند که تقریباً 400 امتیاز بالاتر از نسخه 32 بیت Cinebench بود. در رندرکردن تصاویر با پردازنده چندهسته ایی همین تست اختلاف 1200 امتیازی نشان داد. بدین ترتیب ویندوز ویستا 12859 و ویندوز7 12863 امتیاز کسب کردند. ضمناً در محیط ویستا و ویندوز7 که تست رندرکردن تصویر با کمک فناوری OpenGL اجرا شد، این دو سیستم عامل به ترتیب امتیازهای 7321 و 7505 را بدست آوردند. بدین ترتیب روشن است که ویندوز ویستا در تست Cinebench از کمترین سرعت برخوردار است.
در ادامه ی ارزیابی سرعت سیستم عامل ها ما سرعت رندرکردن همان تصویر را با تست گرافیکی 3
DMark05 برآورد کردیم، که ویندوز XP، و ویندوز7 با اختلاف بسیار نزدیکی به ترتیب امتیاز 19485 و 19459 را از آن خود کردند. ویندوز ویستا مجدداً با کمترین سرعت 19285 همان تصویر را رندر کرد که نسبت به ویندوز XP و 7 تفاوت فاحشی را نشان داد. درمورد سرعت عملکرد پردازنده نیز تفاوتهای زیادی وجود دارد. از آنجاییکه سرعت پردازش در ویندوز XP، 13517 است، ویستا سرعتی معادل 14925 دارد که نسبت به XP امتیاز بالاتری کسب کرده، همچنین سرعت پردازش در سیستم عامل ویندوز7 به مراتب بهتر و معادل 15295 می باشد. این امر احتمالاً بدلیل فناوری بهینه سازی در نسخه ی 64bit ویندوز7 است که توسط کمپانی مایکروسافت عرضه شد و درواقع نشان می دهد این شرکت در زمینه ی سرعت پردازش چندهسته ایی به پیشرفت های خوبی نائل شده است. از آنجاییکه ویندوز XP از فناوری DirectX 10 پشتیبانی نمی کند، بنابراین در تست Vantage 3DMark عملکرد ویندوز7 و ویستا مورد ارزیابی قرار می گیرند. امتیازهای بدست آمده بسیار نزدیک به هم هستند. بطورکلی ویستا ( با 12083 CPU و 8388 graphics) و ویندوز7 (با 12152 CPU و 8395 graphics) به ترتیب امتیازهای 9082 و 9098 را کسب کردند.
جهت ارزیابی نحوه ی قابلیت اجرای بازیهای رایانه ایی ما بازی
World in Conflict را جهت تست ویندوز انتخاب کردیم. این بازی با رزولوشن 1050×1680 و نمایش حداکثر جزئیات، 3x anti-aliasing و فیلترینگ 4x anisotropic اجرا شد. این بازی با فناوری DirectX 9 مورد ارزیابی قرار گرفت که نتایج حاصله نسبتاً مشابه بود. ویندوز XP حداکثر سرعت فریم (FPS) را از آن خود کرد. میانگین سرعت فریم در ویندوز XP fps45 بود (حداقل سرعت فریم 14 و حداکثر 130). متوسط سرعت فریم ویستا 44fps (حداقل سرعت 14 و حداکثر 117) محاسبه شد و سرانجام میانگین سرعت فریم ویندوز7 45fps (حداقل سرعت 14 و حداکثر122) گزارش شد. با کمک فناوری DirectX 10 ویندوز7 با کمترین اختلاف سریعتر از ویستا عمل می کند، در این شرایط میانگین سرعت فریم ویندوز7 40fps است که حداقل سرعت 16 و حداکثر آن 117 است و متوسط سرعت فریم ویستا برابر است با 38 fps که حداقل و حداکثر سرعت فریم آن 13 و 119 محاسبه شده است. بنابراین نتیجه می گیریم که اولاً نسخه ی 64bit ویندوز امتیاز بهتری بدست آورده و این امر به خاطر بهینه سازی هر چه بیشتر برنامه های آن است. ثانیاً به نظر میرسد که سیستم عامل ویندوز در زمینه ی پردازش چند هسته ایی پیشرفتهای متعددی کسب کرده است. ثالثاً ویندوز7 به لحاظ عملکردی پا به پای ویندوز XP گام برمی دارد و امتیازات آنها اختلاف بسیار کمی داشتند. ضمن اینکه به هر حال ویستا کمترین سرعت را به خود اختصاص داد.                          
پایایی                                                         
 
پایایی یک سیستم عامل لازمه ی سرعت آن است و از اهمیت ویژه ایی برخوردار است. لازم به ذکر است که تاکنون هیچکدام از سیستم عامل های مایکروسافت پایایی قابل قبول و رضایت بخشی نداشتند. واضح تر بگویم، مقوله ی پایایی و ویندوز برای آینده ی قابل پیش بینی ما دو عامل نامتجانس و ناهمگونی خواهند بود. با این وجود، می توان گفت ویندوز
XP به نسبت، از پایایی فوق العاده خوبی بهره مند است. از وقتی که این سیستم عامل به شکلی بهینه طراحی شد و داریورها و سخت افزار مناسب آن با یکدیگر هماهنگی کامل دارند، امکان آسیب پذیری آن نسبتاً کاهش یافته است. این امر درمورد ویستا کاملاً متفاوت است، و پایایی آن بگونه ایی است که هر لحظه امکان آسیب رساندن به آن وجود دارد. در حقیقت می توان گفت هرگز سیستم عامل پایایی نیست. برنامه ها، toolها، و بازیهای آن آسیب پذیر هستند، همچنین شاهد پیغامهای خطا یا blue screens خواهید بود. در ویستا هر چند ثانیه یکبار درایورها مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرند، کارت گرافیک در طول دو ثانیه 5بار واکنش نشان نمی دهد و پنجره آبی جهت گزارش خطا به روی نمایشگر نمایان می شود.                                    
اکنون پس از سه ماه تجربه ی عملی به نظر می رسد که در طراحی ویندوز7 پیشرفت های خوبی اعمال شده است. با این وجود برنامه
Explorer یا UAC همچنان هنگ می کنند. آسیب پذیر بودن نسخه ی Release Candidate 1 ویندوز7 کمتر از ویستا است، ضمن اینکه اغلب پایایی آن کمتر از XP است. بنابراین از آنجا که پایایی سیستم مستلزم زمان است، پس جهت اطلاع از پایایی نسخه فاینال ویندوز7  کمی به زمان نیاز داریم 

.سازگاری                                    
اجازه بدهید این بحث را با ویندوز XP شروع کنم. در این سیستم عامل کلیه ی بازیها، برنامه ها و toolها بدون هیچگونه مشکلی اجرا می شوند. همچنین این سیستم با دستگاههای جانبی مختلفی مانند پرینتر، اسکنر و دوربین های دیجیتالی که درایورهای آن نصب شده باشند کاملاً سازگاری دارد. بسیاری از برنامه ها و toolها در ویندوز7 و ویستا قابل اجرا می باشند. با این حال، موقع اجرای بازهای قدیمی با مشکل مواجه هستیم. مثلاً در ابتدای اجرای بازی پیغام خطا داده می شود. اکنون به این نکته توجه کنید که؛ همه ی برنامه های ویندوز ویستا در ویندوز7 قابل اجرا می باشد. ضمناً به نظر می رسد وضعیت درایورها خیلی خوب و ایده آل نباشد. معمولاً برای سخت افزارهای قدیمی تر درایوری تعریف نشده، به هرحال، مایکروسافت الزاماً قادر به انجام این کار نیست. البته درایورهای مهم سیستم، نظیر کارت گرافیک یا کارت صدا قابل دسترس می باشند. بطورکلی می توان چنین نتیجه گرفت که در زمینه ی قابلیت سازگاری سیستم عامل ویندوز XP بهترین جایگاه را کسب کرده است.                                         
عوامل آزارنده                              

این مورد پس از عرضه ی ویستا بسیار حائز اهمیت قرار گرفت، علیرغم اینکه ویندوز XP هم ممکن است به خاطر ارائه ی نسبی چند اخطار یا پیام خطا آزارنده باشد. اما قطعاً چنین مواردی در ویستا به وفور یافت می شود. پیامهایی مثل “…..is no longer working…..” ، “….is not responding….” و غیره.
ضمناً مشخصه ی
UAC که سرنام User Account Control است بعنوان مشخصه ی ایمنی و حفظ سلامت سیستم عامل طراحی شده است. این بخش بدین ترتیب عمل می کند که معمولاً قبل از هر اقدامی از کاربر سئوال می کند مثلاً “…. do you rarely want to?، “…. Are you sure? و غیره. درحالیکه بسیاری از کاربران آنرا غیرفعال می کنند. در ویندوز7 این موارد کمتر دیده می شود و مشخصه UAC به ندرت به روی صفحه ظاهر می  شود. این مشخصه بهتر تنظیم شده و عمدتاً با احتیاط عمل می کند.
امنیت                                        
یکی از  معدود مواردی که در ویندوز XP کمتر به آن پرداخته شده بحث امنیت سیستم عامل است. مرکز ایمنی XP تنها چند آیتم محدود برای کاربران ارائه داده ضمن اینکه به خوبی سازماندهی نشده اند. سیستم امنیتی Firewall حداقل امنیت سیستم را فراهم می کند. به روز رسانی ویندوز سریعاً انجام می شود و دانلود و نصب درایورها یا برنامه در حداقل زمان ممکن صورت می پذیرد. سیستم امنیتی ویندوز7 و ویستا Windows Defender نام دارد که بصورت real-time از سیستم محافظت می کند و سیستم را از هر گونه عوامل مخرب مانند spyware حفاظت می کند. با این حال Windows Defender در مقایسه با سیستم های امنیتی Firewall که به طور رایگان دانلود می شوند ضعیف عمل می کند. مرکز ایمنی سیستم عامل ویندوز7 و ویستا عملکرد گسترده تری دارد و سازماندهی آن به مراتب بیشتر از ویندوز XP است. اولین چیزی که در ویستا ارائه می گردد UAC یا User Account Control نام دارد که با پیامهایی نظیر “…. Unwanted system changes..” مانع از دستکاری تنظیمات توسط کاربر می شود. بعلاوه UAC می بایست کاربر را از وجود malware آگاه کند و از سیستم محافظت بعمل آورد.                                                  
به روز رسانی ویندوز ویستا به کندی پیش می رود اما سرعت به روز رسانی ویندوز7 مابین
XP و ویستا است. ویندوز 7 در زمینه ی محافظت از سیستم عملکرد بهتر و روشن تری بهره مند است، این بخش با عنوان Maintenance Center معرفی شده که پارمترهای متنوعی مانند امنیت سیستم، تنظیمات اینترنت، یا user account control دارد. بطورکلی می توان گفت کارایی سیستم امنیتی ویندوز7 و ویستا واضح تر و مشخص تر است. با این همه مایکروسافت جهت ممانعت از ورود ویروس هیچ راهکار اختصاصی برای سیستم عامل ها تعریف نکرده است.                             
طراحی و عملیات                              
وقتی سخن از طراحی به میان می آید نظرات مختلفی درمورد طراحی سیستم عامل ها ارائه می گردد. به هر حال این مقوله به نظر و سلیقه ی فرد بستگی دارد و کاملاً شخصی است. در طراحی سیستم عامل ویندوزXP فقط از سه رنگ آبی، نقره ایی و سبز زیتونی استفاده کرده اند، که اغلب طراحی آنرا bonbon می نامند. طراحی ویندوز ویستا که به اصطلاح آنرا Aero می نامند، به گونه ایست که در آن ویندوزها و taskbarها به رنگها زیبا و مدرنی طراحی شده اند. اگر چه طراحی و رنگ بندی ویستا در طیفهای مطلوبی ارائه شده، اما خلاقیت بکار رفته در ویندوز7 نشان می دهد که با طراحی آن بسیار زیبا است. علیرغم تفاوتهای موجود در طراحی ویندوز XP و ویستا، ویندوز7 طراحی عالی دارد و بسیاری از جزئیات خاص آن متحول شده است. ویندوزXP طراحی قدیمی و ساده ایی دارد و ساختار منوها در مقایسه با نسخه های قبلی ویندوز مانند 2000/98/95 جذاب و گیراست. در حال حاضر طراحی ویندوز7 و ویستا امروزی تر است و منوهای آن قابل فهم تر است، همچنین منوهای آنها به خوبی سازماندهی شده اند. 

ویژگیها                                    
مقایسه ی ویژگیهای ویندوزXP و ویستا بسیار گسترده و فراتر از آن است که در این مقاله گنجانده شود. در حال حاضر تغییرات ویژه و مشخصه های کارآمد و جدید ویندوز7 توجه ما را به خود جلب کرده است. در یک نگاه فوراً متوجه می شوید که taskbar آن به زیبایی هر چه تمامتر هنرنمایی می کند، و مشخصه ی quick start دارد. با کمک این مشخصه بدون اینکه به روی علامت موردنظر کلیک کنید، پنجره هر برنامه باز یا کوچک می شود. این مشخصه فوق العاده عالی کار می کند. شما می توانید به آسانی با quick start برنامه ها را به taskbar بیاورید، برای اینکار یا از روش drag and drop استفاده می کنید و یا با راست کلیک کردن روی برنامه، گزینه ی attach to your taskbar را انتخاب می کنید. اگر موس را روی نشانه یا نماد برنامه قرار دهید، پیش نمایشی از برنامه برای شما نمایان می شود. اگر موس را روی پیش نمایش برنامه نگه دارید، برنامه ی مربوطه نمایش داده می شود، ویندوز پنجره ی همه ی برنامه های باز شده را کمرنگ می کند، در نتیجه می توانید طرح کلی آنها را ببینید. به کلیه ی این عملکردها Aero Peek می گویند. اگر می خواهید همه ی برنامه های بازشده را نامرئی کنید، و به دسکتاپ بیایید، در سمت راست taskbar کلیدی برای همین منظور درنظر گرفته اند. در ادامه شما را با مشخصه ی shake آشنا می کنیم. کارایی این مشخصه واقعاً عملی و کارآمد است. چنانچه پنجره ی برنامه ایی را با سرعت تکان بدهید، سایر برنامه ها minimize می شوند. این مشخصه موقع کار با چندبرنامه بسیار کارآمد است. به محض اینکه پنجره برنامه را به چپ یا راست جابجا کنید، بطوری که موس با کناره های دسکتاپ تماس برقرار کند، پنجره ی موردنظر به اندازه ی نصف دسکتاپ و بصورت افقی بزرگ می شود. 

نظر بدهید                                
بی تردید برخی از مشخصه های ویندوز7 هنوز معرفی نشده است، اما جایگزین ارزشمندی برای ویندوز XP و ویستا محسوب می شود. می توانید این طور تصور کنید که ویندوز7 نسخه دوم ویستا است و کلیه ی ویژگیهای جدید و پیشرفتهای مدرن مایکروسافت در آن گنجانده شده، و برای انجام کارهای روزمره شما فوق العاده مفید و کارساز است. شما می توانید بدون هیچگونه شک و شبهه ایی ویندوز7 را جایگزین ویندوز XP کنید. ضمناً کاربران می توانند همزمان با هم از ویندوز7 و XP استفاده کنند و از قابلیتهای مختلف هر دو سیستم عامل بهره مند شوند. حال در اینجا سئوالی مطرح می شود که آیا ارزش دارد ویستا را به ویندوز7 ارتقاء دهید؟ پاسخ این است که در شرایطی که سیستم شما عملکرد واقعاً پرسرعتی دارد و انصافاً از ثبات و پایایی برخوردار است و بیشتر کار با ویستا را می پسندید، پس در حال حاضر استفاده از ویندوز7 برای شما چندان ضرورتی ندارد. در پایان به کلیه ی کاربران مایکروسافت مژده دهیم که این شرکت قرار است فناوری DirectX 11 را به روی ویندوز ویستا اعمال کند. 

 

 

در انتظار نظر های شما هستم.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد