دانشمندان به عواقب مصرف زیاد استامینوفن هشدار داده اند.

چهارشنبه 16 شهریور 1390 ساعت 15:08

دانشمندان پس از آنکه معلوم شد مسکن استامینوفن یکی از علل عمده از کار افتادگی کبد در آمریکا بوده است نسبت به عواقب مصرف زیاد این دارو هشدار داده اند.

به گفته محققان موارد سالانه از کار افتادگی کبد در اثر مصرف استامینوفن - که در آمریکا به نام تجاری تایلنول و در بریتانیا به نام پاراستامول شناخته می شود - از 28 درصد به 51 درصد در سال افزایش یافت.

به گزارش نشریه "نیوساینتیست" تیم محققان آمریکایی دریافت که مصرف تنها 20 قرص 500 میلی گرمی در یک روز -حداکثر میزان توصیه شده 8 قرص 500 میلی گرمی در روز است- می تواند باعث مرگ شود.

کارشناسان می گویند اعمال محدودیت بر فروش این دارو در بریتانیا به کاهش موارد از کار افتادگی کبد در این کشور کمک کرده است.

گروه مطالعه از کارافتادگی حاد کبد در آمریکا، که با شرکت پژوهشگران از دانشگاه های مختلف این کشور تشکیل شد، داده های 662 بیمار که در فاصله سال های 1998 تا 2003 به خاطر ازکارافتادگی حاد کبد بستری و درمان شده بودند را تجزیه و تحلیل کرد.

از میان 275 موردی که به مصرف استامینوفن مربوط می شد، 48 درصد آنها غیرعمدی، 44 درصد ناشی از تلاش برای خودکشی و باقی نامعلوم بود.

معلوم شد افرادی که دچار مسمومیت غیرعمدی شده بودند چندین داروی مختلف که حاوی استامینوفن بوده است را مصرف کرده اند.

محققان دریافتند که مصرف 10 گرم استامینوفن در روز - معادل 20 قرص 500 میلی گرمی - می تواند باعث از کار افتادن کبد شود.
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد