افزایش ضریب ایمنی گذر واژه

جمعه 18 شهریور 1390 ساعت 19:09

هیچ رمز عبور (پسوردی) ۱۰۰ درصد تضمین شده و ایمن نیست. در واقع همواره برای خرابکاران و کسانی که سوءنیت دارند راه ها و ابزارهایی برای هک کردن، شکستن رمز و دستیابی به رمز عبور افراد وجود دارد.
هر روز وب سایت ها و بانک های اطلاعاتی بیشتری در فعالیت های روزانه خود در معرض خطر این گونه سوءاستفاده های افراد مخرب و هکرها قرار می گیرند.
اکنون روش جدیدی برای بررسی صحت و سقم پسورد ابداع شده که می تواند از سرقت آن جلوگیری کرده و همچنین پسورد به سرقت رفته را بی اعتبار کند. در این روش از سرعت تایپ کلمه عبور توسط کاربر و همچنین فاصله تایپ بین کاراکترها به عنوان افزایش ضریب امنیت استفاده می شود.
مقاله ای مربوط به این کار در مجله بین المللی فناوری اینترنت و تراکنش های امن توسط متخصصان کامپیوتر دانشگاه آمریکایی بیروت در لبنان منتشر شده است. در این مقاله مشکلات و نقص های تلاش های قبلی در آنالیز الگوی کلید (KPA) را توضیح داده اند.

  

KPA فرآیندی است که در آن سرعت ضربه زدن کاربر به صفحه کلید و همچنین فاصله بین هر ضربه و ضرب آهنگ (ریتم) تایپ کردن اندازه گیری می شود.
این روش با صفحه کلیدهای اصلاح شده هم مورد آزمایش قرار گرفته و نیروی واردشده به هر کلید اندازه گیری می شود.

نتیجه تمام این تجزیه و تحلیل ها از روش های تایپ پسورد توسط هر کاربر یک پروفایل بیومتریک مخصوص به هر کاربر است.
اگر این پروفایل بیومتریک با پروفایل مخصوص هر کاربر تطابق نداشته باشد، حتی در صورت درست بودن پسورد مورد قبول واقع نمی شود.
متخصصان نشان دادند که چگونه یک صفحه کلید اصلاح شده می تواند برای یک شخص یا سازمان دردسرآفرین باشد. همچنین نشان دادند که در روش های قبلی KPA اگر فشردن ۲ کلید همپوشانی داشت، باعث شکست خوردن آنالیزها می شد.
تلاش های اولیه روی روش زمانبندی متقابل تمرکز داشت، یعنی فاصله زمانی بین فشردن یک کلید و کلید بعدی مدنظر بود که برای تضمین این که پسورد فقط توسط کاربر مشروع قابل استفاده است، کافی نبود. در عوض روشی که متخصصان پیشنهاد کرده اند روی زمانبندی داخلی متمرکز بود، یعنی مدت زمانی که یک کلید تحت فشار قرار دارد، این پارامتر قابل اطمینان تری نسبت به روش زمانبندی متقابل است.
در روش جدید، برنامه، اطلاعات راجع به چگونگی تایپ پسورد توسط کاربر را با ثبت سیگنال های رسیده از صفحه کلید استاندارد هنگام فشرده شدن یک کلید تا رهاکردن آن جمع آوری می کند. سپس با استفاده از این اطلاعات، یک الگو تولید کرده و آن را با الگوی تایپ اولیه هنگام ثبت حساب مقایسه می کند. الگوریتم اعتبارسنجی با نگاه کردن به پارامترهای مختلفی همچون زمانبندی متمرکز، زمانبندی داخلی، دیگراف، تری گراف و طول پسورد به کاربر اجازه ورود یا عدم ورود می دهد.واضح است که هرچه طول پسورد بیشتر باشد، پروفایل پیچیده تری از نحوه تایپ کلمه عبور تولید شده و خطر تولید این الگو توسط فرد غیرمجاز یا هکر کاهش می یابد.البته مزیت دیگر چنین پسورد بزرگ و طولانی این است که کاربر نتواند هر بار دقیقا همان الگوی اولیه ثبت شده را ایجاد کند و شاید مجبور شود چند بار تایپ پسورد را تکرار کند.
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد