آیا مام‌های ضدعـرق سـرطان‌زا هستند؟!

دوشنبه 15 آبان 1391 ساعت 22:17

آیا به کارگیری مام های ضدعرق مایه سرطان سینه می شوند ؟

 


 برترین ها: به گفته بعضی دانشمندان موادی خاص در ضدعرق‌ها و دئودورانت‌ها وجود دارد که ممکن است ارتباطی بین آنها و سرطان سینه وجود داشته باشد چون این محصولات اغلب در مناطق نزدیک بالا‌تنه استفاده می‌شوند. اما در تحقیقاتی که در مجله تخصصی انجمن بین‌المللی سرطان چاپ شده، آمده ‌است که اینگونه محصولات حاوی مواد شیمیایی هستند که می‌توانند جذب پوست شوند یا حتی از طریق جراحت‌های ناشی از تیغ وارد بدن شوند، اما تا به حال هیچ دلیل قاطعی مبنی بر ارتباط چنین محصولاتی با عوامل ایجاد‌کننده سرطان سینه یافت نشده‌ است. در سازمان
FDA هم که بر مواد‌غذایی، دارویی و آرایشی نظارت می‌کنند تا به حال تحقیقی نشان نداده ‌است که مواد درون ضدعرق‌های زیر‌بغل عامل ایجاد سرطان هستند.


ماده‌ای که نباید در ضدعرق یا دئودورانت باشد


پارابن(
Parabens) یکی از مواد نگهدارنده‌ای است که در بعضی ضدعرق‌ها و دئودورانت‌ها وجود دارد. این ماده فعالیتی شبیه استروژن را در سلول‌های بدن ایجاد می‌کند، اما سازمان FDA اعلام کرده ‌است که باید از مصرف محصولات حاوی پارابن پرهیز کرد و توصیه می‌کند هنگام خرید دئودورانت و ضدعرق‌ها روی برچسب آن را بخوانید تا از وجود نداشتن پارابن در آن مطمئن شوید. بعضی دانشمندان اعتقاد دارند پارابن می‌تواند در سینه تومورهای سرطانی ایجاد کند.


حساسیت‌هایی که دئودورانت‌ها ایجاد می‌کنند


خارش، قرمزی پوست و حتی خشکی پوست نشانه حساسیت به دئودورانت‌ها، مام‌ها و اسپری‌های ضد‌عرق است. باید به کسانی که حمام استفاده می‌کنند بگوییم که لازم است چند ساعت پس از مالیدن مام روی پوست، محل را با آب و صابون بشویند. با این روش، مواد شیمیایی آن از روی پوست‌شان پاک شده و فرصت پیدا نمی‌‌کنند وارد منافذ پوستی شوند و حساسیت پوستی ایجاد کنند، سپس می‌‌توانید لایه‌ای جدید از مام را روی پوست بمالید.


ضد‌عرق برای کودکان ضرر دارد؟


کودکان و نوجوانان غیر‌بالغ بهتر است از محصولات ضدعرق استفاده نکنند چون آلومینیوم و زیرکونیم موجود در این محصولات می‌تواند در فرایندهای‌های هورمونی آنها اختلال به‌وجود آورد و تماس غیرضروری با این مواد در سن رشد می‌تواند به سلامت آنها آسیب ‌برساند.


چگونه خارش زیر‌بغل را درمان کنید


بعضی افراد بعد از استفاده از دئودورانت یا ضد‌عرق‌ها دچار خارش زیر‌بغل می‌شوند و این خارش گاهی می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد اما راه‌حل درمان:

1. بهتر است قبل از هرکاری به متخصص ‌پوست مراجعه کنید چون ممکن است خارش، پوست را تحریک کرده ‌باشد و نیاز به درمان داشته ‌باشد. پزشک می‌تواند مشخص کند که آیا پوست ‌شما تحریک شده یا نوعی رشد باکتریایی است یا تنها یک التهاب ساده است و در نهایت برایتان پماد یا داروی مناسب را تجویز می‌کند.

2. بهتر است از محصولاتی چون دئودورانت استفاده نکنید چون می‌تواند التهابات را بیشتر کند. همچنین تا زمانی که زیربغل خارش دارد آنجا را اصلاح نکنید چون تیغ تحریکات پوستی را پخش می‌کند و التهابات زیربغل را افزایش می‌دهد و موجب می‌شود خارش دیرتر بهبود یابد.

3.تمام تغییراتی را که در روزهای اخیر داشتید در‌نظر بگیرید تا علت خارش را پیدا کنید. مثل تغییر شوینده یا نرم‌کننده لباس‌ها یا دئودورانت، لوسیون یا حتی تیغی جدید، ‌هرکدام می‌توانند عامل التهاب پوست باشند. اگر مارک هر کدام از این موارد را به تازگی عوض کرده‌اید، بهتر است به همان مارکی که قبلا استفاده می‌کردید، برگردید چون احتمالا مارک جدید موادی دارد که به پوست شما نمی‌سازد.

4.به‌طور مرتب تیغ اصلاح خود را عوض کنید چون وقتی تیغ اصلاح در حمام مرطوب باقی می‌ماند احتمال اکسیده شدن دارد. همچنین تیغ‌های کند هم ممکن است باعث التهاب پوست شود چون مجبورید آن را محکم روی پوست فشار دهید. بهترین کار این است که خود را ملزم کنید که هر 2 هفته یک‌بار آن را تعویض کنید.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد